Nieoczywista geografia Hiszpanii

Kiedy staniesz na szczycie Skały Gibraltarskiej, to bez trudu zobaczysz Afrykę. I możesz tego doświadczyć podczas zwiedzania Hiszpanii, chociaż Gibraltar wcale do Hiszpanii nie należy. Skomplikowane? Wcale nie, wystarczy tylko, że przeczytasz mój wpis o hiszpańskiej geografii.

Znajomość geografii przydaje się zawsze

W zeszłym roku byłam na Podkarpaciu, a w tym roku czekają na mnie Mazury. I wszystko jasne. Znajomość regionów własnego kraju pomaga. To dlaczego nie znać regionów w Hiszpanii. Planujesz podróż lub życie w Hiszpanii? Dobrze jest wiedzieć, gdzie leży Aragonia bądź Andaluzja :). Zachęcam do zapoznania się z mapą Hiszpanii mojego skromnego autorstwa.

Mapa pokazująca Portugalię, Hiszpanię, Andorę i Gibraltar

Znajomość regionów w Hiszpanii jest bardzo przydatna. Nie mniej przydatna jest też znajomość samego położenia tego kraju.

I odpowiedź na ważne pytanie:

Ile krajów leży na Półwyspie Iberyjskim?

Te najbardziej znane:

  • Hiszpania (Español)
  • Portugalia (Portugal)

I te trochę mniej:

  • Andora (Andorra) – niewielkie państwo o powierzchni 462 km2 graniczące z Hiszpanią i Francją, gdzie oficjalnym językiem jest kataloński, a praktycznie cała powierzchnia pokryta jest górami.

Na Półwyspie Iberyjskim znajduje się też kawałek Wielkiej Brytanii…

W postaci wspomnianego już Gibraltaru, czyli brytyjskiego terytorium zamorskiego o powierzchni 6,5 km2, z czego większość zajmuje słynna Skała Gibraltarska, z której szczytu możemy zobaczyć Afrykę. Bo tak się wygodnie składa, że Gibraltar jest odległy od Afryki jedynie o 14 km. Gibraltar kiedyś był uważany za kraniec znanego świata, granicę oddzielającą świat ludzi od świata potworów. Teraz to bardzo ciekawe miejsce do zobaczenia na mapie turystycznych podróży.

Hiszpania to nie tylko Półwysep Iberyjski

Do Hiszpanii należą również wyspy położone na Morzu Śródziemnym i Oceanie Atlantyckim:

Wyspy Kanaryjskie (Islas Canarias) znajdują się daleko od Hiszpanii na Oceanie Atlantyckim, co im wcale nie przeszkadza w tworzeniu dwóch hiszpańskich prowincji: Santa Cruz de Tenerife i Las Palmas. Z pewnością każdy słyszał o Wyspach Kanaryjskich, słyną bowiem z idealnych warunków do wypoczynku, dlatego to częsty kierunek wakacyjnych podróży. Podobnie jak:

Baleary (Islas Baleares), które leżą z kolei na Morzu Śródziemnym, ten archipelag składa się z kilku wysp, najbardziej znane to Majorka, Minorka i Ibiza.

Bez wizy do Afryki

Okazuje się, że możesz zwiedzić kawałek Afryki bez opuszczania Hiszpanii…

Do Hiszpanii bowiem należą dwa autonomiczne miasta, które leżą w Afryce.

 

Melilla – miasto o powierzchni 12,3 km znajdujące się na wschodnim wybrzeżu Maroka.

Ceuta – miasto-twierdza o powierzchni 19,7 km2 leżące naprzeciw Gibraltaru. Dlatego wystarczy, że w Gibraltarze wsiądziesz do łódki, po to by po 30 minutach podróży dotrzeć do hiszpańskiej Ceuty znajdującej się już w Afryce.

Chcesz zwiedzać Hiszpanię?

Chcesz zwiedzać Hiszpanię? Koniecznie poznaj jej geografię, położenie i historię. Dzięki temu w pełni skorzystasz ze wszystkich bogactw, jakie ten kraj oferuje. Z dowodem i bez wizy możesz odwiedzić miasta położone w Afryce, stanąć na krańcu znanego świata, a nawet wypocząć na egzotycznej, ale wciąż  hiszpańskiej, wyspie.

Fuerteventura
Wyspy Kanaryjskie
Galicja
Półwysep Iberyjski
Madryt
Półwysep Iberyjski
Malaga
Półwysep Iberyjski
Teneryfa
Wyspy Kanaryjskie
Park Narodowy Cabaneros
półwysep Iberyjski
Previous slide
Next slide
Paulina Piecyk

Cześć!

Nazywam się Paulina Piecyk.

Pomagam ludziom komunikować się w języku hiszpańskim. Robię to stacjonarnie oraz online.

Od ponad 15 lat nauczam języka hiszpańskiego. Nieustannie testuję i wdrażam nowe metody nauki. Cały czas edukuję też i samą siebie aby być Twoim najlepszym przewodnikiem podczas nauki tego wspaniałego języka.”

inne wpisy z bloga:

Na zdrowie, czyli subiektywnie o hiszpańskich alkoholach

Piwo, wino, a może coś jeszcze zupełnie innego? Sprawdź po jakie alkohole sięgają

Hiszpanie, gdy mają ochotę na coś „mocniejszego”.

Nawet jeżeli nie gustujesz w wyskokowych trunkach, możesz zawsze służyć swoją

wiedzą znajomemu, który właśnie wybiera się do Hiszpanii i nie za bardzo wie jaki

alkohol uprzyjemni mu pobyt.

Czytaj więcej »

Noche de San Juan

Dzisiaj chciałbym opowiedzieć Wam o jednym z najbardziej fascynujących hiszpańskich obyczajów – Noche de San Juan.🔥✨ Noche de San Juan, czyli Noc Świętego Jana, to

Czytaj więcej »

Sketchnoting, wywiad z Danutą Kitowską

Sketchnoting i nauka hiszpańskiego? Dlaczego nie? Nie bez powodu Danuta Kitowska z www.nauczona.pl prowadzi warsztaty ze sketchnotingu na moich kursach.
Jeżeli nie spotkaliście się jeszcze z tą metodą, to po przeczytaniu mojego wywiadu z Danusią nie będzie już więcej wątpliwości, że sketchnoting doskonale wspiera proces nauki, nie tylko języków obcych. Zapraszam!

Czytaj więcej »