Paulina Piecyk

Idealny zeszyt do języka hiszpańskiego

Czy umiejętność notowania w zeszycie mamy we krwi? Okazuje się, że niekoniecznie. A dobrze zorganizowany zeszyt ma znaczenie…dla nauki języka hiszpańskiego, oczywiście. Sprawdź jak dobrze wybrać i prowadzić zeszyt, z którym będziesz poznawać hiszpański świat.

Na początek zadaj sobie ważne pytanie

Ładny, czy nie za bardzo, gruby czy chudy? Wbrew temu co może się wydawać, nie będę rozważać tutaj kanonów urody. Te pytania powinien zadać sobie człowiek, który poszukuje zeszytu do nauki języka hiszpańskiego. Banał i po co się tym przejmować? Uroda to pojęcie względne, jeśli chodzi o zeszyt, ale przyjemniej uczy się z ładnego zeszytu, prawda?

Zeszyt, który zabierzesz ze sobą w podróż

Podejrzewam, że jeżeli uczysz się hiszpańskiego, by bez stresu pojechać w wymarzoną podróż do Hiszpanii, to z pewnością zabierzesz ze sobą swój zeszyt z notatkami. I właściwie przyda się wtedy zeszyt o gabarytach, które bez przeszkód zmieszczą się do podręcznej walizki, torebki lub plecaka. Być może lepiej też, żeby zeszyt do nauki hiszpańskiego był w twardej oprawie. Wtedy na pewno dłużej Ci posłuży. Jak widzisz, w kwestii wyboru zeszytu uroda i rozmiar mają znaczenie.

Jak uczyć się z zeszytu? Zasady, które ułatwiają życie notującym

No dobrze, zeszyt wybrany i co dalej? Na wstępie zastanów się, czy notujesz, czy kserujesz, bo to ma znaczenie. Co jest lepsze? Odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy. Generalnie polecam robienie odręcznych notatek, to bardzo ułatwia zapamiętywanie i po prostu przynosi lepsze efekty w nauce języka. Ale jeżeli piszesz tak, że nie możesz się odczytać. No to wtedy lepsze jest ksero, bo zdecydowanie bardziej czytelne. Załóżmy jednak, że decydujesz się na robienie odręcznych notatek, tutaj kluczowe znaczenie dla końcowego efektu ma to jak i gdzie notujesz.

Większość z nas wyniosła ze szkoły metodę zapisu polegającą na tym, że notuje lekcję za lekcją i w sumie jest to logiczne. Tylko, że nie bardzo pomaga w nauce. Ciężko się w takim zeszycie odnaleźć, gdy potrzebny jest jakiś konkret. Na szczęście swój zeszyt zawsze możesz podzielić…

  • Podziel swój zeszyt do nauki hiszpańskiego na sekcje i oddziel je kolorowymi karteczkami (bądź przy pomocy innej, autorskiej metody). Na jakie sekcje? Na przykład okładka zeszytu to świetne miejsce na ściągę z odmiany hiszpańskich czasowników. W swoim zeszycie możesz też wydzielić miejsce dla bieżących lekcji; przeznaczyć specjalne miejsce na słówka, a nawet na dziwactwa (to z kolei moja autorska nazwa). Co może być dziwactwem? Wszystko co jest dla Ciebie ważne…Za to zwróć szczególną uwagę na sekcję ze słówkami, bardzo porządkuje i ułatwia naukę hiszpańskiego.
  • Nie bój się kolorów, nawet czerwonego. W swoim zeszycie do nauki hiszpańskiego używaj kolorowych długopisów, mazaków. To ułatwia naukę, zdecydowanie. Tylko nie przesadzaj, wybierz kilka kolorów i trzymaj się ich. I tak, pozwalam po hiszpańskim zeszycie mazać na czerwonoJ

Podział na sekcje organizuje zeszyt i pozwala się w nim odnaleźć, kolory ułatwiają naukę. A wybór jego gabarytów na samym początku ułatwia zwiedzanie hiszpańskiego świata. Tyle w skrócie. Jeżeli chcesz zobaczyć i posłuchać o tym, jak opowiadam o organizacji zeszytu do hiszpańskiego, obejrzyj nagranie z mojego live’a.

Paulina Piecyk

Cześć!

Nazywam się Paulina Piecyk.

Pomagam ludziom komunikować się w języku hiszpańskim. Robię to stacjonarnie oraz online.

Od ponad 15 lat nauczam języka hiszpańskiego. Nieustannie testuję i wdrażam nowe metody nauki. Cały czas edukuję też i samą siebie aby być Twoim najlepszym przewodnikiem podczas nauki tego wspaniałego języka.”

inne wpisy z bloga:

Na zdrowie, czyli subiektywnie o hiszpańskich alkoholach

Piwo, wino, a może coś jeszcze zupełnie innego? Sprawdź po jakie alkohole sięgają

Hiszpanie, gdy mają ochotę na coś „mocniejszego”.

Nawet jeżeli nie gustujesz w wyskokowych trunkach, możesz zawsze służyć swoją

wiedzą znajomemu, który właśnie wybiera się do Hiszpanii i nie za bardzo wie jaki

alkohol uprzyjemni mu pobyt.

Czytaj więcej »

Noche de San Juan

Dzisiaj chciałbym opowiedzieć Wam o jednym z najbardziej fascynujących hiszpańskich obyczajów – Noche de San Juan.🔥✨ Noche de San Juan,

Czytaj więcej »

Sketchnoting, wywiad z Danutą Kitowską

Sketchnoting i nauka hiszpańskiego? Dlaczego nie? Nie bez powodu Danuta Kitowska z www.nauczona.pl prowadzi warsztaty ze sketchnotingu na moich kursach.
Jeżeli nie spotkaliście się jeszcze z tą metodą, to po przeczytaniu mojego wywiadu z Danusią nie będzie już więcej wątpliwości, że sketchnoting doskonale wspiera proces nauki, nie tylko języków obcych. Zapraszam!

Czytaj więcej »
Scroll to Top