Zdjęcie wysp

W Polsce pogoda nie zachwyca? Odwiedź Wyspy Bogów!

Woda o wyjątkowej błękitnej barwie, rozległe plaże z drobnym, jasnym piaskiem, do tego zwierzęta i ptaki żyjące spokojnie w swoim naturalnym środowisku, bez nachalnej obecności tłumów turystów. Jednym słowem – bajkowe widoki niczym z Piratów z Karaibów. 

To moi drodzy nie jest opis Edenu tuż przed wygnaniem Adama i Ewy, tylko Morsko-lądowy Park Narodowy Wysp Atlantyckich (Parque Nacional Marítimo-Terrestre das Illas Atlánticas), jeden z niewielu dziewiczych rajów, które pozostały na Ziemi.

Tak się składa, że to wyjątkowe miejsce odwiedziła moja uczennica Agata. I z wielką przyjemnością opowiedziała o swoich wrażeniach, dodając kilka praktycznych wskazówek.
I ten wpis jest praktycznie jej dziełem. Gracias, Agata. 🙂

Morsko-lądowy Park Narodowy Wysp Atlantyckich tworzą niewielkie archipelagi: Cíes, Ons, Sálvora i Cortegada.

Archipelag Cíes

Najczęściej odwiedzanym miejscem jest Archipelag Cíes, który tworzą trzy wyspy:

Monteagudo, Faro i San Martiño, nie bez powodu nazywane wyspami bogów lub hiszpańskimi Karaibami. To tutaj znajduje się słynna Playa de Rodas uznana przez brytyjski dziennik The Guardian za jedną z najpiękniejszych plaż na świecie. Do tego krystaliczna woda, chroniący plażę las sosnowy, który zachęca do sjesty, a na deser spektakularne wschody i zachody słońca. Jednak zanim zanurkujesz w tej bajkowej wodzie muszę uprzedzić, że jest tu jeden, nieprzyjemny “haczyk”, te krystaliczne wody nie mają temperatury karaibskiej, woda jest zimna jak w naszym Bałtyku 😅.
No cóż, byłoby zbyt idealnie…

Oprócz Playa de Rodas Archipelag Cíes oferuje również:

* Playa de Nuestra Señora – mała zatoczka położona za plażą Bolos (dos Viños).
* Playa das Figueira – plaża dla nudystów.
* Playa dos Viños – położona na końcu Playa de Rodas, zwana również Bolos, polecana amatorom nurkowania (buceo).

Jeżeli znudzi Cię leniuchowanie na rajskich plażach to Archipelag Cíes ma również ofertę dla miłośników pieszych wędrówek (senderismo). Czekają tutaj na Ciebie 4 szlaki turystyczne (Cies castellano). Są bardzo dobrze oznakowane, dlatego bez przeszkód można podziwiać przepiękne krajobrazy i odkrywać dziewiczą florę i faunę.

To również niezwykła okazja do obserwowania ptaków w ich naturalnym środowisku. Atlantycka strona wysp jest bardziej skalista i stanowi ważne schronienie dla mew, które gniazdują na klifach
o wysokości do 100 m. To tu znajduje się prawdopodobnie największe obozowisko mew w Europie, co stwarza okazję do podziwiania wyjątkowego spektaklu jakim jest  krzyk tysięcy mew.

Przed wyruszeniem na trasę warto zaopatrzyć się
w broszurę informacyjną o parku w budce informacyjnej, którą znajdziesz po przybyciu na wyspy. Tam też możesz
zapisać się na zwiedzanie trasy wraz z przewodnikiem.
4 trasy turystyczne, które warto zobaczyć to:

* Trasa Latarni Morskich Cíes – najpopularniejsza, a zarazem najdłuższa, dochodzi do Mount Faro (przejście 7 km zajmie Ci ok. 2,5 godz.).

* Trasa Faro da Porta – dociera do Faro da Porta w południowej części wyspy (5,2 km, 1 godzina i 45 min. w obie strony).

* Trasa Alto do Principe – jest najkrótsza ze wszystkich, z  panoramiczny widokiem  na wyspy Cíes (3 kilometry, trasa zajmuje 1 godzinę i 15 min.).

* Trasa Monteagudo – jest to trasa, która dociera do Faro do Peito w Monte Agudo (5,6 km, czyli 1 godzina i 45 min. w obie strony).

Jeżeli z kolei jesteś miłośnikiem nurkowania, to nie przejdziesz obojętnie obok możliwości odkrywania i podziwiania przepięknego podwodnego życia Parku Narodowego, które oferuje klub nurkowy Illas Atlánticas. Wystarczy, że chęć nurkowania (buceo / snorkel) zgłosisz w recepcji  campingu (cena wyprawy  zawiera wypożyczenie sprzętu do nurkowania). W recepcji znajdziesz też ofertę Szkoły Kajakowej Atlantic Islands Sea Kayak School, która organizuje trasy kajakowe wokół Wysp Cíes.

Previous slide
Next slide

Gdzie przenocować?

Camping (Camping Islas Cíes, campingislascies.com), o którym wspominam wyżej to jedyna opcja noclegowa na wyspach. Nie bez powodu, bo wyspy są przede wszystkim domem dla tutejszych ptaków i zwierząt. Dlatego nie ma tutaj hoteli i restauracji. Na terenie wysp znajdują się tylko 3 bary: na molo, przy campingu
i trzeci, najbardziej popularny, Bar Serafín.

Ale kiedy zdecydujesz się na nocleg na campingu na pewno nie pożałujesz, ponieważ nocą czeka na Ciebie dodatkowa atrakcja. Park Narodowy Atlantyckich Wysp Galicji posiada certyfikat Fundacji Starlight, utworzonej przez Instytut Astrofizyczny Wysp Kanaryjskich. Dzięki temu oferuje jedyną i niepowtarzalną okazję poznawania nocnej mapy nieba wraz z przewodnikiem.

I tutaj pojawia cię pytania: jakim cudem tak wyjątkowe miejsce udaje się uchronić przed tłumami turystów, drogimi hotelami i tonami śmieci? Odpowiedź brzmi:

Limitowany dostęp do wysp

Aby odwiedzić wyspy musisz uzyskać autoryzację wstępu (Reserva de visitas a las Islas Atlánticas (xunta.gal)),  jest ona niezbędna aby zakupić bilet na prom kursujący na wyspy. Czasami przewoźnicy oferują już w cenie biletu autoryzację (np. Barco a las Islas Cíes desde Vigo – Reserva en Civitatis.com). Promy  wypływają tylko z 3 miejsc Galicji: z Vigo, Baiona i Cangas. Na wyspach nie znajdziesz koszy na śmieci, wszystko co przywieziesz, musisz zabrać ze sobą.

I na koniec, bardzo ważna sprawa. Jeżeli chcesz, by wyspy bogów nadal zasługiwały
na to miano to musisz przestrzegać zasad parku: nie opuszczać ustalonych tras
zwiedzania, nie wchodzić na chronione obszary wydm, jezior i miejsc gniazdowania
ptaków. Jednym słowem: nie możesz przeszkadzać naturze. To warunek konieczny
do tego, by Parque Nacional Marítimo-Terrestre das Illas Atlánticas przetrwał w
swojej niezmienionej, cudownej formie.

Gracias, Agata 🙂

Previous slide
Next slide

A kiedy Ty zamierzasz odwiedzić Wyspy Bogów?

Paulina Piecyk

Cześć!

Nazywam się Paulina Piecyk.

Pomagam ludziom komunikować się w języku hiszpańskim. Robię to stacjonarnie oraz online.

Od ponad 15 lat nauczam języka hiszpańskiego. Nieustannie testuję i wdrażam nowe metody nauki. Cały czas edukuję też i samą siebie aby być Twoim najlepszym przewodnikiem podczas nauki tego wspaniałego języka.”

inne wpisy z bloga:

Na zdrowie, czyli subiektywnie o hiszpańskich alkoholach

Piwo, wino, a może coś jeszcze zupełnie innego? Sprawdź po jakie alkohole sięgają

Hiszpanie, gdy mają ochotę na coś „mocniejszego”.

Nawet jeżeli nie gustujesz w wyskokowych trunkach, możesz zawsze służyć swoją

wiedzą znajomemu, który właśnie wybiera się do Hiszpanii i nie za bardzo wie jaki

alkohol uprzyjemni mu pobyt.

Czytaj więcej »

Noche de San Juan

Dzisiaj chciałbym opowiedzieć Wam o jednym z najbardziej fascynujących hiszpańskich obyczajów – Noche de San Juan.🔥✨ Noche de San Juan,

Czytaj więcej »

Sketchnoting, wywiad z Danutą Kitowską

Sketchnoting i nauka hiszpańskiego? Dlaczego nie? Nie bez powodu Danuta Kitowska z www.nauczona.pl prowadzi warsztaty ze sketchnotingu na moich kursach.
Jeżeli nie spotkaliście się jeszcze z tą metodą, to po przeczytaniu mojego wywiadu z Danusią nie będzie już więcej wątpliwości, że sketchnoting doskonale wspiera proces nauki, nie tylko języków obcych. Zapraszam!

Czytaj więcej »
Scroll to Top