Człowiek nie wielbłąd, czyli co wypić na wakacjach w Hiszpanii

Chociaż teoretycznie w Polsce można już spróbować napojów z całego świata, to jednak warto przekonać się, że oryginalny napój wypity pod hiszpańskim słońcem smakuje zupełnie inaczej.

Jakich napojów nie znajdziesz w Polsce, za to są w Hiszpanii? Poniżej kilka moich subiektywnych wyborów.
Ponieważ ciężko jest opisać smak, to namawiam Cię do spróbowania (i oczywiście odwiedzenia w tym celu Hiszpanii).  Zresztą coś co smakuje mi, niekoniecznie musi znaleźć się na Twojej liście najbardziej pożądanych doświadczeń (i na odwrót).

Co piją Hiszpanie?

Kiedy odwiedzisz wschodnie wybrzeże Hiszpanii (Walencja), to koniecznie spróbuj horchaty – to orzeźwiający napój, który powstaje z orzechów tygrysich (chufa, cibora jadalna). Na pierwsze spotkanie z horchatą polecam jedną szklaneczkę na grupę osób. To bardzo specyficzny napój, więc na początek jest wskazana mała dawka. To oczywiście moja ocena tego napoju, Ty możesz mieć zupełnie inne zdanie i nie oddać szklaneczki reszcie rodziny. Próbuj, testuj, rozwijaj swój mózg poprzez nowe smaki. I unikaj gotowych napojów z supermarketów, kompletnie nie są podobne do oryginalnej horchaty.

Gaseosa to moja kolejna propozycja. Pod tą nazwą kryje się… hiszpańska woda gazowana, ale zupełnie inna niż nasza. Ośmielę się zauważyć, że trochę przypomina znany nam 7Up lub Sprite, ale to oczywiście moje zdanie. Gaseosę można pić solo lub dodać do czerwonego wina (tinto de verano).

Typowym napojem dla północnej Hiszpanii jest sidra. Chociaż jest to gazowany napój z jabłek z alkoholem, nie jest to nasz cydr. Ponieważ nie samym smakiem żyje człowiek, ważny jest też sposób podania. Sidrę serwuje się w specyficzny i wyłącznie hiszpański sposób nalewając do dużej szklanki z dużej wysokości. Prawdopodobnie jest to jeden z powodów innego, wyjątkowego smaku sidry. A ponieważ ciężko jest mi opisać i smak, i sposób podania, to koniecznie musisz sam/sama zobaczyć i spróbować.

Café cortado, to kolejny przystanek w naszej podróży. Może i jest to mała kawa z mlekiem, ale zapewniam Cię, że smakuje zupełnie inaczej niż polska mała biała.

Wróćmy teraz do Walencji by spróbować agua de Valencia. Tylko, że jest to propozycja dla dorosłych z mocną głową, ponieważ wbrew niewinnej nazwie agua de Valencia to mocny koktajl alkoholowy z wódki, ginu i wina musującego.

I tym mocnym akcentem kończę dzisiejszy wpis.

 

Pamiętaj, podczas wizyty w Hiszpanii Twoje pragnienie pomogą ugasić horchata, gaseosa i sidra. Na ogarniającą senność pomoże café cortado, a wieczór uprzyjemni Ci agua de Valencia.

 

I jeszcze jedna ważna sprawa. Kiedy jesteś w restauracji, przeglądasz menu i hiszpańska nazwa nic Ci nie mówi, to zanim cokolwiek zamówisz, sprawdź to w Internecie. Unikniesz chociażby podania dziecku… agua de Valencia.

Na mojej stronie w zakładce sklep wciąż możesz zamówić
MINI KURS języka hiszpańskiego. Tam znajdziesz takie i nie tylko smaczki związane z napojami w Hiszpanii. Poza tym pełną parą ruszyły już zapisy na mój flagowy produkt – kurs języka hiszpańskiego „Złap Hiszpański Za Rogi”.

(link do sklepu)

Nie wiesz na co się zdecydować?
Skontaktuj się ze mną, prześlę Ci ofertę.

Paulina Piecyk

Cześć!

Nazywam się Paulina Piecyk.

Pomagam ludziom komunikować się w języku hiszpańskim. Robię to stacjonarnie oraz online.

Od ponad 15 lat nauczam języka hiszpańskiego. Nieustannie testuję i wdrażam nowe metody nauki. Cały czas edukuję też i samą siebie aby być Twoim najlepszym przewodnikiem podczas nauki tego wspaniałego języka.”

inne wpisy z bloga:

Na zdrowie, czyli subiektywnie o hiszpańskich alkoholach

Piwo, wino, a może coś jeszcze zupełnie innego? Sprawdź po jakie alkohole sięgają

Hiszpanie, gdy mają ochotę na coś „mocniejszego”.

Nawet jeżeli nie gustujesz w wyskokowych trunkach, możesz zawsze służyć swoją

wiedzą znajomemu, który właśnie wybiera się do Hiszpanii i nie za bardzo wie jaki

alkohol uprzyjemni mu pobyt.

Czytaj więcej »

Noche de San Juan

Dzisiaj chciałbym opowiedzieć Wam o jednym z najbardziej fascynujących hiszpańskich obyczajów – Noche de San Juan.🔥✨ Noche de San Juan,

Czytaj więcej »

Sketchnoting, wywiad z Danutą Kitowską

Sketchnoting i nauka hiszpańskiego? Dlaczego nie? Nie bez powodu Danuta Kitowska z www.nauczona.pl prowadzi warsztaty ze sketchnotingu na moich kursach.
Jeżeli nie spotkaliście się jeszcze z tą metodą, to po przeczytaniu mojego wywiadu z Danusią nie będzie już więcej wątpliwości, że sketchnoting doskonale wspiera proces nauki, nie tylko języków obcych. Zapraszam!

Czytaj więcej »
Scroll to Top