Na zdrowie, czyli subiektywnie o hiszpańskich alkoholach

Piwo, wino, a może coś jeszcze zupełnie innego? Sprawdź po jakie alkohole sięgają Hiszpanie, gdy mają ochotę na coś „mocniejszego”. Nawet jeżeli nie gustujesz w wyskokowych trunkach, możesz zawsze służyć swoją wiedzą znajomemu, który właśnie wybiera się do Hiszpanii i nie za bardzo wie jaki alkohol uprzyjemni mu pobyt.
Czego koniecznie trzeba spróbować, a co można sobie odpuścić. Czyli mój absolutnie subiektywny przegląd hiszpańskich alkoholi.
1. Tinto de Verano, napój alkoholowy wymyślony pewnego upalnego dnia (jak chce legenda) 100 lat temu w Kordobie. Okazało się, że zmieszanie czerwonego wina z gaseosą pozwala na przetrwanie upałów i zachowanie trzeźwości (podobno). Ale o tym musisz przekonać się sam/sama.

 

2. Warto również zasmakować w sangrii, czerwonej lub białej, podawanej z czerwonym winem lub z cavą (nie mylić z czarną kawą, el cava to taki hiszpański „szampan”). Na sangrię trzeba uważać, bo może się zdarzyć, że gdy trafisz do miejsca gdzie podają jej solidną wersję, to możesz mieć problem ze wstaniem od stolika. Dlatego jeżeli kelner postawi przed Tobą napój w dzbanku z owocami i lodem, to nie podawaj go swoim dzieciom, bo jest to po prostu sangría, czyli całkiem mocny alkohol.

hiszpańskie alkohole
3. Wspomniałam już o hiszpańskiej el cava – to lekkie, orzeźwiające wino musujące, kolejny alkohol warty spróbowania, kupisz go również w Polsce. Swą nazwę zawdzięcza miejscu, w którym jest przechowywane – podziemne piwnice, zwane również „cavas”.
4. Nie jestem specjalistką od win, w związku z tym nie będę się na ich temat specjalnie wypowiadać, ale każdy Hiszpan wie, że najlepsze wina powstają w La Rioja, ten region to marka sama w sobie. Więc jeżeli chcesz spróbować niepowtarzalnego, hiszpańskiego wina to zdecydowanie wybierz te pochodzące właśnie z La Rioja.
hiszpańskie wino, hiszpańskie alkohole, hiszpański na wakacje
5. Czas przyjrzeć się wermutowi, którego tak na marginesie nie jestem zbytnią wielbicielką. Smakuje dla mnie troszeczkę jak nalewka ziołowa (coś takiego co Twoja babcia mogła serwować sobie na ból brzucha), natomiast w Hiszpanii wermut cieszy się powodzeniem. Hiszpanie często piją go jako aperitif przed obiadem, spotykają się wieczorem i „sączą” go w gronie przyjaciół. Subiektywnie uważam, że w gronie przyjaciół można wypić coś smaczniejszego, ale cóż, o gustach się nie dyskutuje.
6. A teraz coś dla wielbicieli piwa, którzy w Hiszpanii na pewno nie będą cierpieć na jego brak. Hiszpan siadając do stołu w restauracji na wstępie zamawia una cerveza”, czyli piwo, gdy Hiszpan zamówi „una caña” to na jego stoliku pojawia się małe lane piwo. Rodzajów piwa w Hiszpanii jest bardzo dużo, Hiszpanie piją je chętnie, zwłaszcza w lecie. Piwo jest tak popularne, że zamówisz je nawet w McDonaldzie.
Podsumowując, typowe alkohole w Hiszpanii to: po pierwsze Tinto de Verano, lekkie  wino, które pomoże przetrwać najcięższe upały w dobrym nastroju. Następnie sangría, w dwóch wydaniach – czerwonym i białym. Cava, czyli hiszpański szampan, wina z La Rioja, wermut, czyli propozycja dla smakoszy. No i piwo, które w Hiszpanii pasuje nawet do Big Maca.
Paulina Piecyk

Cześć!

Nazywam się Paulina Piecyk.

Pomagam ludziom komunikować się w języku hiszpańskim. Robię to stacjonarnie oraz online.

Od ponad 15 lat nauczam języka hiszpańskiego. Nieustannie testuję i wdrażam nowe metody nauki. Cały czas edukuję też i samą siebie aby być Twoim najlepszym przewodnikiem podczas nauki tego wspaniałego języka.”

inne wpisy z bloga:

Na zdrowie, czyli subiektywnie o hiszpańskich alkoholach

Piwo, wino, a może coś jeszcze zupełnie innego? Sprawdź po jakie alkohole sięgają

Hiszpanie, gdy mają ochotę na coś „mocniejszego”.

Nawet jeżeli nie gustujesz w wyskokowych trunkach, możesz zawsze służyć swoją

wiedzą znajomemu, który właśnie wybiera się do Hiszpanii i nie za bardzo wie jaki

alkohol uprzyjemni mu pobyt.

Czytaj więcej »

Noche de San Juan

Dzisiaj chciałbym opowiedzieć Wam o jednym z najbardziej fascynujących hiszpańskich obyczajów – Noche de San Juan.🔥✨ Noche de San Juan,

Czytaj więcej »

Sketchnoting, wywiad z Danutą Kitowską

Sketchnoting i nauka hiszpańskiego? Dlaczego nie? Nie bez powodu Danuta Kitowska z www.nauczona.pl prowadzi warsztaty ze sketchnotingu na moich kursach.
Jeżeli nie spotkaliście się jeszcze z tą metodą, to po przeczytaniu mojego wywiadu z Danusią nie będzie już więcej wątpliwości, że sketchnoting doskonale wspiera proces nauki, nie tylko języków obcych. Zapraszam!

Czytaj więcej »
Scroll to Top